Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
nedeľa, 17. január 2021
štvrtok, 18 september 2014 00:00

9. deň

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Na dnešný deň sme sa veľmi tešili, pretože nás po praxi čakal výlet na hrad Karlštejn. Dopoludnia sme absolvovali dve exkurzie vo FN Motol, a to na oddelení urgentného príjmu a dobrovoľnícke centrum.

Urgentným príjmom nás sprevádzala Mgr. Michaela Kobová. Na urgentnom príjme sa pacienti delia podľa závažnosti stavu do troch priorít. Žiadneho pacienta, ktorý dôjde na príjem, nesmú odmietnuť. Do prvej priority patria pacienti s najzávažnejšími stavmi, napríklad NCMP. Pacientov v druhej priorite by mal lekár ošetriť do hodiny a pacienti tretej priority môžu čakať až päť hodín. Vo vyšetrovni sa okrem množstva prístrojov zabezpečujúcich základné životné funkcie nachádzajú aj analyzátory CRP a ABR. Na streche detskej kliniky sa nachádza heliport, z ktorého sú schopní do 7 minút transportovať pacienta na príjem. Priemerný počet ošetrených pacientov je 15 000 ročne.

Dobrovoľnícke centrum vo FN Motol je centrom s najväčším počtom dobrovoľníkov v ČR. Dobrovoľnícke centrum funguje od roku 2004. Dobrovoľníkom sa môže stať každý, kto prejde prijímacím pohovorom. Poslaním dobrovoľníckeho programu je vniesť do nemocnice viac ľudského kontaktu, posilňovať duševnú pohodu pacienta a jeho postoj k aktívnej spolupráci na uzdravení. Využívajú rôzne aktivity ako sú spevácky krúžok, výtvarný krúžok, hranie spoločenských hier, tanec v sede ako aj canisterapiu, ktorú si obľúbili nielen pacienti, ale aj personál.

Po exkurzii sme sa vybrali na výlet na hrad Karlštejn. Po hrade nás sprevádzal sprievodca Martin. Vybrali sme si prvú prehliadkovú trasu - Súkromné a reprezentačné priestory cisára Karla IV.

Tento okruh zahŕňal obhliadku historických interiérov dvoch poschodí Cisárskeho paláca a prízemia, Mariánsku vežu s cenným vybavením zo  14. –19. storočia, Dvornú sieň, Rytiersku sálu s kaplnkou sv. Mikuláša, Mariánske nádvorie, renesančné interiéry farnosti, Karlovu spálňu s kaplnkou sv. Václava, Audienčnú sieň, Kráľovskú sálu predkov, Hodovnú sieň, Hradné pokladnice, Klenotnice a bývalé hradné väzenie na  prízemí Mariánskej veže. Na tejto trase je sú taktiež vystavené kópie českých svätováclavských a cisárskych ríšskych korún. Voľne prístupná je aj Studničná veža so 78 metrov hlbokou hradnou studňou. Cestou naspäť z hradu sme si mohli nakúpiť suveníry a mnoho pekných vecí.

Čítané 4431 krát
Viac z tejto kategórie: « 8. deň Posledný deň »
Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.