Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
utorok, 14. júl 2020
piatok, 27 september 2019 12:35

Urologické oddelenie

Napísal(a) Natália Čalfová, ZA IV.B
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

Predstavím Vám štvrté pracovisko, na ktorom máme možnosť v Nemocnici Třebíč stážovať. Je to urologické oddelenie. Náplň práce oddelenia bola pre mňa úplne nová, v Nemocnici A. Leňa, a.s. Humenné takéto oddelenie nemáme.

Napriek tomu som si stáž na tomto pracovisku sama vybrala, aby som mohla získať nové vedomosti a zručnosti. 

Urológia patrí do tzv. spojeného lôžkového fondu, na ktorom sa okrem pacientov urológie umiestňujú ešte pacienti ďalších dvoch chirurgických odborov, a to gynekológie a otorinolaryngológie (ORL). Spojený lôžkový fond má 10 izieb, ktoré sú dvojlôžkové a trojlôžkové. Každá izba pacientov je vybavená polohovateľnou posteľou s hrazdičkou a bočnicami, multifunkčným nočným stolíkom, skriňou, signalizačným zariadením, centrálnym rozvodom kyslíka, paravánom a pacienti môžu využívať televízor.
Na urológii poskytujú starostlivosť chorým s ochoreniami vylučovacieho systému, tzn. obličiek, odvodných močových ciest, a mužských pohlavných orgánov. Na oddelení hospitalizujú prevažne pacientov s nádorovými ochoreniami obličiek, močového mechúra, prostaty, s urolitiázou – s prítomnosť konkrementov v močových cestách, ale aj pacientky, u ktorých je nevyhnutná operačná úprava močovej inkontinencie. Z odborných liečebných i vyšetrovacích výkonov sa realizujú najčastejšie tieto výkony: zavedenie JJ stentu – je to endoskopický výkon, pri ktorom sa rieši obštrukcia močovodu zavedením vnútornej cievky, ktorá má na konci tvar slučky a má za úlohu odvádzať moč z obličky do močového mechúra, operácia fimózy, transuretrálna resekcia nádoru prostaty – TURP, transvezikálna prostatektómia, nefrektómia, resekcia obličiek, ureteroendoskopia - URS – endoskopické vyšetrenie močovodu a dutého systému obličiek, cystoskópia – endoskopické vyšetrenie močového mechúra.
Najčastejšie som na oddelení realizovala u pacientov hygienickú starostlivosť, meranie fyziologických funkcií, odber venóznej krvi na hematologické, biochemické, hemokoagulačné a predtransfúzne vyšetrenia odberovým systémom Sarstedt, podávanie liekov per os v spolupráci so sestrou, príprava pacientov na operácie, odber moču, príprava infúznych roztokov, riedenie antibiotík, asistencia sestre pri výplachu permanentného močového katétra a močového mechúra, spolupráca so sestrou pri zavádzaní periférnej i. v. kanyly, meranie hladiny cukru glukomerom, aplikácia s. c. injekcií, starostlivosť o pacienta po operácii.
Personál oddelenia bol ústretový a veľmi milý. Som rada, že som svoju odbornú stáž mohla vykonávať práve na tomto oddelení. Verím, že nové vedomosti a zručnosti, ktoré som nadobudla, mi budú užitočné v ďalšom štúdiu a v budúcom povolaní.

 

Čítané 935 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill
Návštevou našej stránky súhlasíte s používaním cookies pre zabezpečenie jej komfortného používania.