Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
Stredná zdravotnícka škola
Lipová 32, 066 83 Humenné
pondelok, 21. január 2019
18. feb 2018 20:58

Súťažili sme v obväzovaní

Napísal(a) PhDr. Alexandra Pekalová
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Obväzová technika je súčasťou každodennej ošetrovateľskej starostlivosti. Sprevádza nás už od pradávna. Ich aplikácia je známa napríklad už z malieb gréckej keramiky, kde Achilles obväzoval Patroklovu končatinu.

Obväzová technika je dôležitá pre tri základné druhy pomoci a to zástavu krvácania, ochranu rany pred infekciou a znehybnenie poranenej končatiny. I naši prváci si túto techniku osvojujú počas prvého polroka. Nadobudnuté vedomosti a zručnosti majú možnosť preukázať v súťaži v obväzovej technike, ktorá sa konala 13. 2. 2018. Súťaže sa zúčastnilo 12 žiakov zo ZA I.A a ZA I.B. Najprv si preverili teoretické vedomosti testom a následne svoje praktické zručnosti mali možnosť preukázať v samotnom obväzovaní. Ako prvé mali obviazať rukavičku, potom obväz obidvoch očí – binokulus a následne vzostupný obväz pleca. Trojčlenná porota v zložení odborných učiteliek Mgr. Fedorjakovej Alžbety, PhDr. Galajdovej Denisy a PhDr. Pekalovej Alexandry hodnotili správny výber ovínadla, estetiku, správnu techniku zhotovenia a čas. Žiaci prekvapili svojou súťaživosťou, zodpovednosťou za seba, ale aj družstvo. Súťažiacich podporovali i spolužiaci, čím vytvorili príjemnú atmosféru. Po sčítaní bodov sme sa dozvedeli mená víťazov:
1. miesto: Danková Diana (ZA I.B)
Bobaľová Gabriela (ZA I.B)
2. miesto: Lukáč Tomáš (ZA I.B)
Mikulášková Zuzana (ZA I.B)
3. miesto: Duffalová Lenka (ZA I.A)
Červeňaková Viktória (ZA I.A)
Bez odmeny však neodišiel nikto, pretože okrem cien pre víťazov si každý súťažiaci odniesol aj Kinder vajíčko. Súťaž bola príjemným oživením vyučovacej hodiny a týmto sme zároveň aj zavŕšili ukončenie obväzovej techniky. Všetkým zúčastneným ďakujeme a víťazom gratulujeme.
.

Čítané 627 krát

Školský kalendár

Z našej fotogalérie

Best UK Bookis w.betroll.co.uk Will Hill